Kategórie
Teológia

Prázdne slová podľa Ježiša

Prázdne slová sa na prvé počutie môžu zdať ako tie, ktoré nie sú z pohľadu večnosti dôležité. Napríklad diskusia o športe. Ale prázdne slová tak ako ich definuje Ježiš, sú naopak veľmi dôležité. Rozhodujúce. O čo ide?

Hovorím vám však, že v deň súdu sa ľudia budú zodpovedať za každé prázdne slovo, ktoré vyrieknu.“ Mt 12,36

Čo je podľa Ježiša “prázdne slovo”? Určite dôležitá téma, keďže prázdne slová môžu negatívne ovplyvniť deň posledného súdu.

„Prázdny“ človek

Grécke slovo “ἀργός”, ktoré je tam použité, znamená “nečinný”, “lenivý”, “zbytočný” či “neúčinný”. Dôležitý je kontext, v ktorom je tento pojem použitý. Ježiš ho používa v súvislosti so „slovom“. K tomu sa dostaneme. No na niektorých miestach Novej zmluvy je týmto pojmom definovaný aj samotný človek.

Napríklad, Ježiš hovorí podobenstvo o robotníkoch vo vinici, ktorých si chodil na námestie najímať hospodár vinice. Najímal si tých, ktorí “stáli nečinne”, ktorí jednoducho “postávali” a nič nerobili. V tomto zmysle boli „prázdni“.

Apoštol Pavol zas hovorí o mladých vdovách, ktoré sú “zaháľčivé”, no trefnejšie: “lenivé”, podobne ako Kréťania, ktorých opisuje tým istým gréckym pojmom ako “lenivé” bruchá. Taktiež „prázdni“.

Kontext Ježišovho výroku

No ale tu Pán Ježiš hovorí o “prázdnych slovách”. Znova, dôležitý je kontext:

“Ak zasadíte dobrý strom, aj jeho ovocie bude dobré, no ak zasadíte zlý strom, aj jeho ovocie bude zlé. Veď strom poznať po ovocí. Vreteničie plemeno, ako môžete hovoriť dobre, keď ste zlí? Lebo ústa hovoria to, čím je naplnené srdce. Zatiaľ čo dobrý človek vynáša dobré veci z dobrého pokladu, zlý človek vynáša zlé veci zo zlého pokladu. Hovorím vám však, že v deň súdu sa ľudia budú zodpovedať za každé prázdne slovo, ktoré vyrieknu. Na základe svojich slov budeš ospravedlnený a na základe svojich slov budeš odsúdený.“

Mt 12,33-37

Ježiš tu hovorí niekoľko vecí:

  1. Stav stromu vplýva na kvalitu ovocia. Napríklad taký figovník (keďže ten mohol mať Ježiš na mysli). Ak je strom figovníka napadnutý chorobou, postihnuté figy hnijú a často opadávajú ešte predtým, než sú úplne zrelé. Tieto figy sú nejedlé a veľmi rýchlo sa kazia. Ak chcem, aby bolo ovocie zdravé a kvalitné, musím ponajprv riešiť problém samotného stromu. Je nemožné ovplyvniť kvalitu ovocia bez toho, aby som sa najprv nepostaral o koreň problému. Ak je choroba neliečiteľná, musím strom vyťať. Nemôžem dostať zdravé ovocie z chorého stromu. To sú prírodné zákony. Ježiš však nezostáva len pri tipoch pre záhradkárov.
  2. Slová, ktoré človek vyriekne sú odrazom stavu jeho vnútra. A teda podobne, ako je to so stromom, ak chcem ovplyvniť kvalitu vyrieknutých slov, musím najprv zmeniť vnútro človeka – jeho srdce.
  3. Ježiš obviňuje farizejov, že sú ako pokolenie vreteníc – jedovaté hady. No zároveň sa ich pýta: “ako môžete hovoriť dobre?”. Veď teraz vysvetlil, že podobne ako strom, ktorí rodí len také ovocie aká je kvalita samotného stromu, tak podobne aj oni môžu vyrieknuť len také slová, aké je ich vnútro – ich srdce (a to teda podľa Ježiša nie je v dobrom stave). Tak teda ako je možné, že predsa “hovoria dobre”?

A v tomto kontexte sa nachádza náš verš.

Čo sú teda tie prázdne slová, za ktoré sa v deň súdu budú ľudia zodpovedať? Lebo “na základe svojich slov budeš ospravedlnený, a na základe svojich slov budeš odsúdený”, dodáva Ježiš.

Čo nedokáže strom, to dokáže človek

Sú to slová, ktoré sú vyrieknuté, no neodrážajú vnútorný stav a kvalitu toho, ktorý ich vyriekol. Sú to slová, ktoré sa môžu tváriť “dobre”, no nie sú odrazom skutočného stavu môjho srdca. Nie sú autentické.

Je to zneužitie prírodných zákonov!

To si nedovolí ani figový strom. Ten je úprimnejší ako človek. Vydá len také ovocie, akým je on sám. No človek sa vie pretvarovať, a je mu to na škodu. Pretože Boh vidí, aký je pomer medzi kvalitou vyslovených slov a stavom môjho vnútra. A preto sa Ježiš diví, že slová, ktoré títo náboženskí predstavitelia vyslovujú sú naozaj dobré (napr. vyznania o Bohu a spravodlivosti), avšak nachádzajú sa v ústach tých, ktorí dobrí nie sú. A zostávajú tak „prázdnymi slovami“, bez účinku. Náboženskí vodcovia tej doby sa vedeli veľmi dobre pretvarovať, skoro tak dobre ako my dnes. Ježiš ich prekukol, a to sa im nepáčilo.

Boh si bude prechádzať naše slová, ktoré sme vyriekli, a bude ich porovnávať s tým, kým sme skutočne boli. Bude skúmať, či naše slová neboli náhodou len “prázdne slová”.

Prázdne slová nie sú nedôležité slová, napríklad o športe. Tie síce sú veľmi autentické, pretože často odrážajú náš vnútorný zápal a odhodlanie pre danú tému. No je pravda, že z pohľadu večnosti nie sú dôležité.

Ježiš však hovorí o prázdnych slovách, ktoré sú dôležité. Z pohľadu večnosti sú rozhodujúce. Sú to tie najdôležitejšie vyznania, ktoré ťa dokážu ospravedlniť. Je to napríklad vyznanie viery v Pána Ježiša. No ak tieto vyznania neodrážajú náš vnútorný stav, zostávajú prázdne, bez úžitku, pretože sú neautentické a zavádzajúce.

Aby sa z prázdnych slov stali slová účinné, musí nastať zmena v mojom vnútri. Na to dáva odpoveď Nová zmluva. Nebezpečnou skratkou je však ignorovať stav môjho vnútra a napriek tomu vyznávať slová, o ktorých si myslím, že sami o sebe ma zachránia.